Матеріали до уроків

  ЧОМУ ПОСМІХАЄТЬСЯ ДЖОКОНДА?
Рей Бредбері «Усмішка». Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору.
Мета: розкрити гуманістичний зміст оповідання «Усмішка», формувати вміння визначати головну ідею твору; з’ясувати роль образу Джоконди у творі, розкрити динаміку розвитку образу Тома, розвивати критичне мислення, уміння аналізувати художній образ; виховувати любов до мистецтва та відповідальність за майбутнє людства.
Обладнання: фрагмент художнього фільму «Усмішка» (2007), відеоролик «Мона Ліза», репродукція картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», роздаткові картки «Ціна усмішки», мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь та навичок.
Краса врятує світ.
Ф. Достоєвський
ХІД  УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Сьогодні на уроці дивним чином мають зустрітися далеке минуле з далеким майбутнім. Ми вирушимо в ХV століття, щоб зустрітися з великим Леонардо да Вінчі та дізнатися історію створення легендарної картини «Мона Ліза», або «Джоконда». Спробуємо зробити висновок , яке значення цього мистецького витвору з історії людства, в нашому житті та яку роль відіграє ця картина в творі Рея Бредбері. Сподіваюся, що ми розкодуємо таємниче послання, яке прекрасна Джоконда несе людству.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
·         Перевірка домашнього завдання (обговорення складених планів сюжету оповідання), визначення кульмінації твору.
·         Бесіда.
        Яке майбутнє зобразив в оповіданні Рей Бредбері?
        Яка катастрофа стала причиною перетворення світу на таке жахіття? Поміркуйте, що було головним для людей, які в далекому минулому застосували ядерну зброю.
        Якими постають люди майбутнього? Чи можна їх назвати цивілізованими?
        Чи відіграє якусь роль мистецтво у житті цього суспільства?
        У чому, по-вашому , полягає застереження Рея Бредбері?
        Що для автора більш страшне: зруйновані міста чи серця, сповнені ненависті?
        У чому актуальність твору? Чи можемо ми спостерігати в сучасному світі дії людей, що можуть привести людство до таких страшних наслідків?
        Доведіть, що оповідання «Усмішка» належить до творів соціальної фантастики.
ІІІ.  Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
Слово вчителя. Оповідання Рея Бредбері − це зображення майбутнього зі зруйнованими будівлями, засміченими вулицями, знищеними автомобілями, розграбованими підприємствами, а головне – з розлюченими знавіснілими людьми. Таке майбутнє нікому не потрібне. Кожен мріє про гарне, заможне, радісне Завтра. Люди очікують для себе та своїх близьких досконалої, але не зруйнованої цивілізації. Для Рея Бредбері символом майбутнього, напевно, став своєрідний «дует» − Том і Усмішка Джоконди. У чому сила впливу Джоконди, чому її ледь вловима посмішка, за словами Ліни Костенко, «ніколи не мине»? На ці питання спробуємо знайти відповідь сьогодні на уроці.
Наша подорож у майбутнє моторошним світом твору Бредбері триває. Сьогодні ми пильно придивимося до образу головного героя – Тома, спробуємо зрозуміти, чому саме він привернув увагу автора та як в образі Тома розкривається головний задум письменника.
ІV. Формування нових знань і способів дії.
·         Аналітичне дослідження тексту.
        Яким уперше ви побачили Тома? Чому хлопчик прийшов на майдан, хоча й мучився питанням, навіщо всі стоять?
        Перегляньте епізод із фільму «Усмішка». Чи таким ви уявляли собі Тома?
        Схарактеризуйте світ, в якому зростав Том, чи можна сказати, що таке оточення вбиває Любов і Красу? Аргументуйте свою думку текстом.
        Як у тексті перетинаються минуле, сучасне та майбутнє? Яке місце Тома в цьому переплетенні часових пластів?
        Чому Том хвилювався , «накопичуючи слину»?
        Визначте роль влади в контексті твору.
        Чому Том завмер перед картиною? Що прокинулося в душі хлопчика?
·         Робота з текстом.
        Виразно прочитайте уривок від слів «Том застиг перед картиною…» до слів «…Справді,  «Мона Ліза». Які почуття охопили Тома при спогляданні картини? Чому тільки Том відчув силу та красу мистецтва? Про що намагався попередити хлопчика Грігсбі?
·         Аналітичне дослідження тесту.
        Чому Тому здалася усмішка жінки на картині таємничо-сумною? (Здається, що Мона Ліза сумує через людей, що втратили людську подобу, здається, вона знає якусь таємницю, але розкрити її ці люди ніколи не зможуть.)
        Подивіться уважно на зображення картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза». Які почуття охоплюють вас? Чи згодні ви зі словами хлопчика: «Вона гарна…»?
·         Міжмистецькі зв’язки.
        Що вам відомо про художника, про історію створення цієї картини?
        Перегляд відеоролика «Мона Ліза».
        Чому ім’я Леонардо да Вінчі асоціюють зі справжнім мистецтвом?
        Яке місце займає «Джоконда» серед витворів світового живопису?
        Яке враження справляє картина на глядача? Які почуття викликає?
        Як ви гадаєте, чому перша згадка про картину в оповіданні була саме про усмішку Джоконди?
        Різні люди в її посмішці вбачали різні, часом, протилежні риси, такі як гордість, ніжність, кокетство, жорстокість, скромність. А як ви сприймаєте її усмішку?
·         Аналітичне дослідження тексту.
        Яким чином картина з далекого минулого змогла відродити в душі Тома Красу та Добро? Чому після того, як Том зрозумів та відчув Красу, герой почув дозвіл на шматування картини натовпом?
        Яким чином шматування картини спричинило злам у свідомості та душі хлопчика?
·         Робота з текстом.
        Прочитайте виразно епізод знищення картини. Якими постають люди під час знищення «Мони Лізи»? Чи мають ці істоти право називатися людьми? Чому Том піддався натовпу та теж схопив шматок полотна? Свою відповідь обґрунтуйте цитатами з тексту?
        Чому авторові знадобилося гірко вражати читача сучасного світу картиною пошматованої святині? ( Автор показує останню ступінь деградації людської душі та попереджає сучасну людину про небезпеку піддатися ненависті та руйнації.)
·         Міжмистецькі зв’язки.
        Перегляньте фрагмент художнього фільму, в якому зображено знищення картини. Чи вдалося режисеру передати моральну деградацію людей?
        Чому Том утік? Чому хлопчик плаче? Як цей епізод показаний у фільмі?
·         Аналітичне дослідження тексту.
        Доведіть, що в душі Тома тривала складна боротьба добра і зла, ненависті і прагнення до прекрасного. Яким був результат цієї боротьби?
        Як ви думаєте, чому саме усмішка дісталася Томові? ( Можливо, Джоконда, споглядаючи натовп, обрала саме Тома, щоб подарувати йому свою усмішку. А ще автор цим говорить, що найбільша таємниця найвідомішої картини доби Відродження не могла залишитись нерозгаданою чи знищеною, вона несе людям надію на відродження людяності.)
        Як Тома зустріли вдома? Чи відчував хлопчик любов та турботу рідних? Чи здивувало вас ставлення рідних до хлопчика? Чому?
        Чому Том довго не розтискав кулак? Чому тільки під місячним світлом герой звільняє клаптик картини?
        Чому Том постійно повторював: «Усмішка, чарівна усмішка…» Який шлях відкрила Усмішка герою? ( У житті Тома не було ані усміхнених облич, ані Краси, ані Любові. Клаптик картини показав Тому інший світ. Світ, де люди не руйнують витвори мистецтва, де немає місця ненависті та страху, де світом керує Усмішка, а отже Любов.)
        Чи можна сказати, що Том зранку й Том вночі – це двоє різних людей? Свою відповідь аргументуйте прикладами з тексту.
        Як ви розумієте останні слова твору: «…назустріч ранку»? Що символізує образ ранку в тексті? Для кого настає цей ранок? ( Образ ранку, як символ нового щасливого життя, уособлює нову цивілізацію. Цивілізацію без воєн, ненависті та руйнації.)
        Які ще символічні образи є у творі? ( Дитина – символ майбутнього, Усмішка Джоконди – символ Добра, Краси, які слід берегти та вміти цінувати.)
V. Застосування знань, умінь, навичок.
·         Складання схеми «Духовний шлях головного героя оповідання»
                                       
Єдина дитина в черзі, бажання прийняти участь у святі руйнації та ненависті
Замислюється, чому люди все ненавидять, цікавиться, чи повернеться цивілізація
Зачарований красою витвору мистецтва
Не бажає бути одним із черги
  Єдиний розуміє силу Краси та Любові
Обирає новий шлях «назустріч ранку» - назустріч новій цивілізації
·         Підсумкова бесіда.
        Чи можна сказати, що Том і є тією «людиною, чия душа відкрита до прекрасного», про яку говорив чоловік із черги?
        Яким чином в образі головного героя автор дає надію людству на порятунок?
        Поміркуйте, чому саме Тому дістався шматок полотна із зображенням усмішки. (Том, як уособлення надії людства на майбутнє відродження, що має врятувати людство, збереже в своїй душі усмішку Джоконди. Усмішка Джоконди, як уособлення загадкової та життєдайної сили мистецтва, залишається вічним нагадуванням прийдешнім поколінням, що саме Добро і Краса насправді врятують світ.)
        Чому саме Джоконда із своєю загадковою чарівною усмішкою буде провідником Тому і людству до «ранку», до відродження? ( Картина Леонардо да Вінчі є символом Краси і Сили мистецтва в усьому світі. Мабуть, , жодна картина у світі не зазнала стількох нападів маніяків і вандалів, як «Джоконда»: її викрадали, заливали фарбою, намагалися пошматувати, старанно замальовували куточки вуст, щоб вбити незбагненну посмішку, підробляли, копіювали настільки вільно, що це вже й мистецьким твором не назвеш.  копіювали настільки вільно, що це вже й мистецьким твором не назвеш. Це найвідоміша картина світу: що могло статися, щоб люди забули її? З іншого боку, вона – символ доби Відродження. Напевно, тому автор і обрав цей шедевр центральним образом-символом для відродження духовності, відродження цивілізації.)
        У чому суть фіналу твору? Як образ Джоконди, її усмішки, розкриває головну думку твору? Як ви розумієте слова епіграфа уроку? Як вони перегукуються з головною думкою оповідання? ( Бредбері утверджує, що краса, увічнена в шедеврах світового мистецтва, знайде свою стежку до людських сердець. Краса врятує світ. Але порятунок залежить лише від нас самих, бо майбутнє належить дітям.)
·         Заключне слово вчителя.
 Люди не  почули заклику фантаста про дбайливе ставлення до цивілізації − і знову, і знову приходять до трагедій: появи нових хвороб, техногенних і  екологічних катастроф, військових конфліктів.  Це наслідки духовного зубожіння. Фантастична картина зруйнованих війною та покинутих  мешканцями міст сьогодні стала реальністю і на сході України. Але ми разом з письменником сподіваємось, що «з’явиться тямовита і людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з  душею... Людина, в якої душа горнеться до  гарного...».
Врешті-решт тільки така людина збереже і  примножить надбання земної цивілізації. І тоді  усміхатиметься не тільки «Джоконда» − усе людство. Усміхайтесь і ви. Подаруйте усмішку один  одному.
А на згадку я хочу вам подарувати один з  рекламних шедеврів Френка Ірвінга Флетчера  «Ціна усмішки».
            Роздаткова картка  «Ціна усмішки»

Усмішка нічого не коштує, але багато дає.
Вона робить багатим того, кому адресована і при цьому і не робить біднішими тих, хто її дарує.
Вона триває одну мить, але в пам’яті іноді залишається і надовго.    
Ні в кого немає такого багатства, щоб обійтися без  неї, але немає й такого бідняка, який не стане від неї  багатшим.         
Вона робить дім щасливим, додає тепло у ділові відносини і служить паролем для друзів.
Вона - відпочинок для тих, хто втомився, світло в кінці тунелю для тих, хто занепав духом, промінь світла для сумних, а також краща з усіх ліків, які придумала природа від будь-яких неприємностей. Але її не купиш, не випросиш, не позичиш, її не можна вкрасти, оскільки сама вона нічого не коштує, поки тобі її не подарують.
Але коли в передріздвяну метушню, викликану кількістю  відвідувачів, хтось із продавців так втомився, що не зможе вам усміхнутися, чи не дозволите ви попросити вас  усміхнутися йому?
Адже посмішка не потрібна нікому так сильно, як тим,  в кого вже нічого немає, щоб віддати вам!
Тому посміхайтесь побільше, не бійтеся, що вас не­правильно зрозуміють, не замислюйтеся навіть на хви­лину про ваших недоброзичливців, і успіх та позитив вам гарантовані.
VI. Домашнє завдання.

Прочитати оповідання Роберта Шеклі «Запах думок».
Написати твір-мініатюру на тему «У чому полягає сила мистецтва?» ( за оповіданням Р.Бредбері «Усмішка») або «Яким я уявляю майбутнє людства ( далеке чи близьке)». Написати листа людям із далекого майбутнього.







 Тема. «Той, хто понад усе шанував людей». Образ титана Прометея у світовій літературі.
Мета: ознайомити учнів з літературними інтерпретаціями образу Прометея, поглибити знання про «вічні образи» літератури; розвивати вміння давати характеристику герою за його вчинками і поведінкою; формувати в учнів розуміння того,чому Прометей  став вічним образом світової літератури; розвивати навички компаративного аналізу різних видів мистецтва; вміння працювати з додатковими джерелами інформації; виховувати готовність пожертвувати власними інтересами в ім’я щастя людей, вміння співчувати чужому горю, людяність у ставленні до інших.
Обладнання: репродукції картин із зображенням Прометея ( Рубенс Пітер Пауло «Прикутий Прометей», Моро Гюстав «Прометей», Ілля Рєпін «Прометей» та інші), тексти віршів зарубіжних та українських поетів про Прометея, мультимедійна презентація «Прометей – вічний образ світової літератури».
Тип уроку: урок розвитку звязного мовлення.
                                                     У тому твій небесний гріх,
                                                                  Що людям зменшив ти страждання,
                                                                  Що світлом розуму й пізнання
                                                                   На боротьбу озброїв їх.
                                                                                                       Дж. Г. Байрон
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
 Звучить музика Л.Бетховена.
1. Слово вчителя.  
Історія людства – це переважно історія війн та жорстокої боротьби. За все, що ми називаємо нашими великими здобутками, – за незалежність, свободу, демократію, науково-технічний прогрес – щедро заплачено кров’ю і стражданнями мільйонів людей. Здається, що такий безжальний поступ історії мав би викоренити з наших душ добро і людяність, та, на щастя, цього не сталося. Чому? На мою думку, не в останню чергу завдяки мистецтву.
Саме мистецтво найбільш успішно і могутньо пробуджує в нашій душі її добрі начала. Це його сила дозволяє нам долати мерзенність життя і невтомно прагнути справедливості, краси і свободи, духовно очищуватися і зростати. Створені мистецтвом образи, які ми називаємо вічними, не дають все новим і новим поколінням людей зневіритися в одвічних людських цінностях: Любові, Справедливості, Милосерді…
І найпершим з таких вічних образів світового мистецтва і літератури, ніби сповитий у променях сонця, здіймається з глибин тисячоліть величний образ Прометея. 
ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Слово вчителя.
Кожне покоління митців зверталося до цього безсмертного, загальнолюдського образу, вирішувало свої власні морально-етичні завдання, наповнювало його щоразу новим змістом.
У Давній Греції на честь Прометея влаштовувалися свята священного вогню. Найбільш спритні й сильні елліни запалювали смолоскипи в Академії (так називався гай, розташований поблизу Афін, в якому любили розмірковувати філософи) і бігли з ним до Афін, а в місті від того вогню засвічували нові. Можливо, з цим святом і пов’язане виникнення крилатого вислову «Прометеїв вогонь» та терміну «прометеїзм», які є символом невгасимого прагнення до свободи, до нових звершень у науці, поезії мистецтві, героїчних діянь на благо людства, до всього нового й нерозгаданого.
2. Робота з епіграфом до уроку.
3. Бесіда.
      ─   Що з давньогрецьких міфів вам відомо про Прометея?
     Кого Прометей допоміг перемогти Зевсові?
     Що зробив для людства Прометей?
     Що означає в перекладі з грецької «Прометей»?
     Отже, Прометей знав свою долю і свідомо її обирає. Кого з біблійних героїв нагадує Прометей?
     Якою таємницею володіє титан? Чому він її зберігає?
     Чому Гермес вважає, що Прометей « у щасті був ще нестерпнішим»?
     Назвіть визначальні риси образу Прометея?
     У чому полягає велич подвигу Прометея, його самопожертва для людей?
ІV. Формування нових знань та навичок учнів.
1.Слово вчителя.
Для позначення важливої риси Прометея – любові до людей – Есхіл вигадав нове слово – «філантроп» («той, хто любить людей»), яке зараз є загальновживаним. Можна говорити про монументальність образу, адже Прометей дарує вогонь розуму не одній людині чи конкретному народові -  він діє в масштабах людства, усього Всесвіту.
Образ Прометея є носієм високих моральних ідеалів, що мають велике виховне значення для наступних поколінь. Саме тому він започатковує галерею вічних образів світової літератури, до яких звертаються митці різних часів і народів.
2. Повідомлення учнів про образ Прометея в світовій та українській літературі та мистецтві з використанням мультимедійних презентацій.
Повідомлення учнів-літературознавців.
          Одним із перших інтерпретаторів міфу про Прометея був Гесіод. У його „Теогонії" Прометей борець проти свавільного захоплення влади  олімпійськими богами. Гесіод протиставляє Прометея Зевсові у притчі про Пандору в поемі „Роботи і дні". Тут згадується про те, як Зевса „одурив Прометей хитродумний", як громовержець придумав для людей різні клопоти, зокрема, „взявши вогонь, заховав".
           Есхіл у трагедії “Прометей закутий” зображує епізод, коли слуги Зевса Влада і Сила прикули Прометея на краю землі. Герой наважився протиставити себе самодержцю Зевсу заради любові до людей. Велич його подвигу в тому, що він знає, на які муки іде, тобто вчинок титана свідомий.
Творче начало в діяльності Прометея підкреслюється в „Метаморфозах" римського поета Овідія. Розповідаючи про створення світу, Овідій замислюється над питанням «Звідки постала людина?»  Овідій прихильно ставиться до Прометея, адже саме він створив людей, навчив їх дивитися не на землю (як тварини), а на небо.
            До образу Прометея зверталося чимало німецьких письменників ─ Й.В. Гете, И.Г. Гердер, А.Шлегель. Зокрема, широкою популярністю користувався уривок з незавершеної драми Гете „Прометей". Справжнім бунтарем, який гордо кидає виклик Зевсові, представлений Прометей в інтерпретації Й.В.Гете.
Поетична пауза. Виразне читання уривка з драми  Й.В.Гете «Прометей».

Вгорни небо твоє, Зевсе,
Імлою хмар,
Вчини  як отой хлопчак,
Що толочить будяки,
Влучай в дуби й верхів'я гір, —
 Тільки мою землю
 Мені запиши,
І мою хатину, будовану не тобою,
І вогнище  моє
Із розжареним приском,
Якому ти заздриш.
Не знаю нікого біднішого
Під сонцем, ніж ви, богове!
Нещедро ви живите
Данням офір
І духом молитов
Вашу величність.
Ви б геть змарніли, якби
Не жебраки і діти,
Дурники, повні надії.
Коли  я був малий, тоді,
Не знаючи, що, де і як,
Звертав свої заблудні очі
До сонця, чи нема там вгорі
Вуха, що скарги мої почуло б,
 Серця, що так, як моє,
Пригноблених би пожаліло,
Хто  допоміг
Гордість титанів мені здолать?
Хто від смерті мене врятував,
Від долі раба?
Чи не ти само це звершило,
Серце, в паланні святім?
Чи не палало, юне і добре, ти,
 Марно дякуючи за рятунок
Тому, хто спить у високості?
Тебе шанувати? Чому?
Може, зм'якшив ти колись
Болі знедоленим?
Може, притишив колись
Сльози настрашених?
Чи не всемогутній Час
Мужа із мене викував?
Чи не одвічна судьба
Владує і мною, й тобою?
Либонь, ти гадаєш,
Що зненавидіти життя я мушу,
Втекти десь в пустелю, Бо не всі вже
Пуп'янки мрій достигли?
 Ні, тут я сиджу і формую
Людей на свій образ —
Поріддя, що подібне до мене,
Щоб мучитися, щоб ридати,
Щоб втішатися, щоб радіти, —
І зневажати тебе, Як я!

Повідомлення учнів-літературознавців.
           Особливої популярності образ Прометея набуває за доби романтизму. Він стає романтичним символом непокори, тираноборства і людинолюбства. Яскравим свідченням цього є спадщина видатних англійських романтиків ─ Дж. Байрона і П.Б. Шеллі, у творчості яких образ Прометея відіграє важливу роль. Недарма ж Байрона називали „Прометеєм XIX століття", а Мері Шеллі, дружина поета, зазначала, що „Прометей — душа поезії „Шеллі".
             Вірш Байрона "Прометей«, тематично пов'язаний з трагедією Есхіла "Прометей закутий". Це ліричний монолог поета, в якому містяться роздуми про долю міфічного героя, що виявився таким близьким і дорогим серцю романтика. Відомо, що Байрон був готовий віддати життя за свободу краю.
           У вірші "Прометей" висловлюється співчуття героєві, прославляється готовність пожертвувати собою заради інших.

Поетична пауза. Виразне читання вірша Дж.Г.Байрона «Прометей».

                       І
Титане! Невмирущий зір
Смертельним сповнений стражданням,
Твоїм пекельним існуванням,
Плювком божественних презирстві
Мук співчуття не доточи —
Терпи, карайся і мовчи.
Кайдани, рок, зловісний крук —
Задосить гордості наруг!
Що біль! Ти зніс і не таке,
Та душить відчуття гірке,
Що ця самотність, як гора —
Що Небо ревно добача,
Аби ні сліз, ні слухача —
І голос без відлунь вмира.
ІІ
Обрав ти боротьбу для себе,
Звів дужу волю, наче мур,
Гартованішу від тортур,
Якими кпить безжальне Небо,
І Фатума тиранський гніт,
Бо Зненависть обсіла світ, —
На втіху їй свій родовід
Веде з червивих він порід.
Відсторонив ти смерті дар,
Таланту вічності вагар .
Обрав — бо твій він від колиски.
Та Громовержець заздро звів
Стрілу — жбурнув тебе у хлань
Таких нелюдських катувань —
І це передбачав колись ти,
Та ти підлещувавсь — не вмів.
Ця Тиша — то єство Життя,
Хоча б намарив каяття.
Вжахнувся Зевс, бо до долонь
Твоїх туливсь тремкий вогонь.
ІІІ

Викрадачу небоязкий,
Замало ще ти мордувавсь
За всю незміряність нещасть,
Що розум розпалив людський.
Та так, як Небо ти скарав,
Коли вогонь скрадливо вкрав, —
Боронячи зухвало скарб;
Твій, душе, порух до зірок,
Бо Небу і Землі — не раб, —
У спадок нам лишив урок:
Хоч смертні ми, і обмаль сил, —
Людина впертістю, як ти,
Долаючи моря, часи,
Джерел сягає — і мети;
Бодай віщують їй птахи
Не долю — а самі жахи.
Даремний опір — дні несуть
Ненатлу, незбагненну суть,
Що дух не в змозі перейти,
Аби опанувать світи.
Та певність глибшає між втрат:
Кат не почує стогін мій!
Є час ганьби і час відплат. І
 той, хто зваживсь на двобій,
І смерть здолає, — отже — смій!

Повідомлення учнів-літературознавців.
          Традиційне і новаторське тісно переплітаються в драмі П.Б.Шеллі „Визволений Прометей" (1819). У передмові до цього твору автор обстоює своє право на вигадку в інтерпретації міфічного персонажа. Він підкреслює, що навіть грецькі трагіки, запозичуючи сюжети з античної міфології, не використовували їх сліпо, а намагалися піти далі в осмисленні відомих міфологічних сюжетів.

Поетична пауза. Виразне читання уривка з драми  П.Б.Шеллі «Звільнений Прометей».
Душа моя — чарівний човен,
Пливе, мов лебідь, снивом повен,
Де срібнохвильний твій солодкий спів.
Твоя душа — стерник моєї,
Мов ангел, знай, правує нею,
І голоси бринять усіх вітрів.
І човен ніби вічно плине,
І річка в'ється по долині
Між гори, урвища, ліси —
Рай первозданної краси!
Аж поки, мов човняр той сонний,
Я в море музики впливу бездонне,
В лункі затони, де гучніють дзвони.
Твій дух злинає на свободі
У царстві лагідних мелодій
І ловить легіт, що живе в раю.
Ми безбач линемо в просторі —
Що маяки нам? Що нам зорі?
Нам порив музики за течію.
Де смертний не бував ніколи,
В ясні Елізію окали,
О  найкрасніший з стерників,
Ведеш мій човен, повен снів!
Любов'ю дихають в цім краї—
Тут у вітрах вона і в хвилях грає,
Цю нашу землю із божественним єднає.
Ми Старості льоди минулі,
І Зрілості шторми-розгули,
І Юність — зрадно всміхнену гладінь;
Пливем повз тіняві затоки,
Де, наче скло, Дитинства роки,
Крізь Смерть і Рід до над'ясних прозрінь:
Вгорі сплелися райскі віти,
Звисають з них сяйливі квіти,
І в'ються тихих вод стежки
Поміж зелені острівки,
І скрізь істоти променисті,
Мов ти, займисті ще й легкі та голосисті...
Надивимось й заснем в цій пущі буйнолистій!



Повідомлення учнів-літературознавців.
        Образ Прометея поширений і в українській літературі. Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Максим Рильський, Андрій Малишко увічнили у своїх творах пам’ять про гордого титана Прометея.
У поемі Т.Г. Шевченка "Кавказ" (1845) образ Прометея висвітлений по-новому. У свідомості поета Кавказ асоціюється зі стражданнями прикутого до скелі напівбога.
        Для Шевченка Прометей – символ стійкості народу, який бореться і перемагає.

Поетична пауза. Виразне читання уривка з поеми Т.Г.Шевченка «Кавказ».

...За горами гори, хмарою повиті,
Засіяні горем, кровію политі.
Споконвіку Прометея
Там орел карає,
Що день божий добрі ребра
Й серце розбиває.
Розбиває, та не вип'є
Живущої крові, —
Воно знову оживає
І сміється знову.
Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля.
І неситий не виоре
На дні моря поле.
Не скує душі живої
І слова живого.
Не понесе слави бога,
Великого бога.
Не нам на прю з тобою стати!
Не нам діла твої судить!
Нам тільки плакать, плакать, плакать
І хліб насущний замісить
Кровавим потом і сльозами.
Кати знущаються над нами,
А правда наша п'яна спить.
Коли вона прокинеться?
Коли одпочити
Ляжеш, боже, утомлений?
І нам даси жити!
Ми віруєм твоїй силі
І духу живому.
Встане правда! встане воля!
І тобі одному
Помоляться всі язики
Вовіки і віки.
А поки що течуть ріки,
Кровавії ріки!

Повідомелення учнів-літературознавців.
          Дочкою Прометея називають Лесю Українку. Ім'я титана досить часто згадується в листах та творчості поетеси. І хоча вона не залишила окремого твору, присвяченого Прометеєві, мотиви, пов'язані з міфом про титана, з'являються в багатьох її поезіях.

Поетична пауза. Виразне читання уривка з твору Лесі Українки.

«Хай буде тьма!» — сказав наш бог земний.
І стала тьма, запанував хаос,
Немов перед створінням світу. Ні, ще гірше
Був той хаос, бо в ньому були
Живі створіння, їх давила тьма.
Скрізь марища з хаосу виринали.
Лиха зараза, голод, злидні, жах —
Несвітський жах усім морозив душу:
І найодважнішим ставало жаско,
Голодні крики слухаючи й стогін,
Що виринали, наче зо дна моря,
З юрби великої і темної. Здавалось
Ота юрба частиною хаосу
І голосом його. Часами розлягалось
У темряві гукання: «Світла! Світла!»
І на відповідь чувся голос дужий
Земного бога з високості трону:
«Хай буде тьма!» Ізнов тремтів хаос.
О, не один нащадок Прометея
Блискучу іскру з неба здобував,
І безліч рук до неї простягалось,
Мов до зорі, що вказує дорогу.
І розсипалась та велика іскра
На іскорки малесенькі, незначні.
І кожний іскорку ховав, неначе скарб,
У попелі холодному віддавна;
Вона не гасла, тліла в тій могилі,
Та не давала ні тепла, ні світла.
А сміливий нащадок Прометея
Знаходив смутну долю свого предка:
Вигнання, муки, нерозривні пута,
Дочасну смерть у дикій самотині...
І досі так, о браття! й досі тьма.
Гей, озовіться! Страшно в сім хаосі.
Я чула голоси одважні, вільні,
Мені здається, ніж була раніш.
Брати мої, нащадки Прометея!
Вам не орел розшарпав груди горді, —
Бридкі гадюки в серце уп'ялись.
Ви не приковані на тій кавказькій кручі,
Що здалека сіяє сніжним чолом,
Про в'язня звістку людям даючи!
Ні, ви поховані в землянках, звідки навіть
Не чутно брязкоту кайданів, ні стогнання,
Ні непокірних слів... Гей, царю тьми!
Наш лютий вороже! Недарма ти боїшся
Кайданів тих залізної музики!
Боїшся ти, що грізні, смутні гуки
Пройняти можуть і камінне серце.
А чим же ти заглушиш дикий голос
Хаосу темного, крик голоду, й біди
І розпачливого гукання «світла, світла»?
На нього завжди, як луна у горах,
Одважні, вільні голоси озвуться.
«Хай буде тьма!» — сказав ти, — сього мало,
Щоб заглушить хаос і Прометея вбить.
Коли твоя така безмірна сила,
Останній вирок дай: «Хай буде смерть!»
Повідомлення учнів-літературознавців.
      До образу титана зверталися П. Г. Тичина, Л.С. Первомайський,     І.І. Нехода, М. Д. Руденко.
       Вірш Рильського „Прометей" невеликий за обсягом (складається з чотирьох катренів), пройнятий оптимістичним пафосом і цікавий прямим авторським зверненням до міфічного героя через віки.
Поетична пауза. Виразне читання вірша М.Рильського «Прометей».
Прометею, Прометею!
Одлетів твій коршак хижий,
Не допив живої крові,
Плоть живу не доклював.
Увірвався ржавий ретязь,
Скеля порохом розпалась,
У титана під ногою
Переможений Кавказ.
Ходить вітер, світить сонце,
Журавлі летять на північ,
Наче крики журавлині,
Голоси дзвенять людські.
Прометею, Прометею!
Чорний коршак не прилине:
Одігнав його навіки
Твій незгашений огонь.
Повідомлення учнів-літературознавців.
       У поемі Малишка „Прометей" спостерігається героїзація життя простої людини, пораненого бійця зі Смоленщини, якого в часи окупації знайшли і прихистили жителі українського селища. Символом народу, що виборює незалежність і свободу, представлений титан у цьому творі.
Поетична пауза. Виразне читання уривка з поеми А.Малишка «Прометей».
Ах, світе вольний, грозовій,
Як я люблю тебе!
В нічній Осінній тиші хоч книжчину
Ти почитай мені, хлопчино,
Світи ліхтарик, хлопне мій!
— А що читати ? Книг нема.
Тут за листівку — всім тюрма,
А ви про книгу. Де та книжка ?
Хіба "Кобзар"... — В очах усмішка.
Побіг, руками обома
Несе. Сухий листок — папір
У книжці, видно, з давніх пір
Не раз прочитаний, жовтавий,
 А жар його, а поклик правий
Легкою мірою не мір.
І вже бреде сліпий кобзар,
 І Гонта кличе на пожар,
Кавказькі гори, в млу повиті,
Рясною кровію политі,
Чолом підводяться до хмар.
І Катерина півжива
Дитя в хуртечі сповива,
Сніги колишуться над нею,
Орел жадібний Прометею
Криваве серце розбива.

  То хто ж він був ? То був юнак,
 Що в бога вкрав вогонь і знак
Того вогню приніс людині.
  Читай-но далі. — Мерхлі тіні
 В кутку хитаються, як мак.

  І бог убив його ? — Ні, ні,
Скарав довічно, в єдині
  Прикув до скелі, мов к порогу.
  То й що? — Він не скорився богу.

Ото людина!.. — Так одні
Собі удвох у пізній час
Щось гомонять. Ліхтар погас.
Вони вже сплять ополуночі,
І Прометея зорні очі
їм в сні ввижаються не раз.

Повідомлення учнів-літературознавців.
     У повоенний час до образу титана звернулася у своїй поезії Ліна Костенко. Чи варто жертвувати життям заради сірої бездуховної маси людей, запитує лірична героїня. Відповідь Прометея ствердна.
Поетична пауза. Виразне читання вірша Л.Костенко.
Вітри гули віолончеллю, писали пальми акварель.
Я вчора бачила ту скелю, де був прикутий Прометей.
В країні древньої Колхіди, де п'ється радісне вино.
А я вважала, що це — міфи. А я ж вважала, це — давно!
В країні гордій і гористій ця скеля сива, як Софокл.
Її показують туристам, туристи дивляться в бінокль.
Тут берегів амфітеатри і море міниться від барв.
О Прометею! Варто?! — Варто! — Так він сказав мені з-за хмар.

3. Опрацювання елементів теорії літератури.
     Пригадайте, що таке «вічний образ». (Вічний образ – літературний або міфологічний персонаж, який має не лише вузько історичне чи національне, а й загальнолюдське значення, є актуальним для всіх часів і народів, його ніколи не можна витлумачити остаточно).
     Доведіть, що образ Прометея – вічний образ.
     Чим можна пояснити той факт, що інтерес митців до образу Прометея не згасає?
4. Повідомлення учнів-мистецтвознавців.
      Дух Титана захоплював не тільки художників слова, він надихав славетних майстрів пензля – Мікеланджело, Тіціана, Рібейру, Рубенса та інших. Найдавніші із прометеївських сюжетів відобразилися в грецькому вазописі, на етруських дзеркалах V-IVст. До н.е., на помпейських фресках, на римських світильниках.
         Режисер П.Горлов поставив спектакль “Викрадач вогню”.   У 1936р. наш земляк, драматург, скульптор, кінорежисер І.Кавалерідзе створив художній фільм “Прометей”.  На Сумщині, в Ромнах, І.Кавалерідзе звів монумент, з обох боків якого стоять постаті Пробудженого раба та Прометея.   В Дніпродзержинську скульптор О.Сокол спорудив памятник Прометею. Високу колону увінчала постать титана, який розірвав пута. Невгасимий факел палає в його руці.
     Уславили героя і композитори – Л. ван Бетховен, Ф.Ліст, Р.Вагнер, С.Танєєв. О.Скрябін присвятив Прометеєві симфонію “Поема вогню” – першу в світовому мистецтві спробу поєднати музику і світло. Під впливом революційних подій 1905року український композитор К.Стеценко написав хор і назвав його “Прометей”.
5. Прослуховування музичних творів Л. ван Бетховена, С.Танєєва, О.Скрябіна.
6. Словесне малювання.
     Які почуття викликали у вас прослухані музичні уривки? Які картини ви уявляли під час слухання музичних уривків?
V. Підбиття підсумків уроку.
1. Підсумкова бесіда.
     У чому сила Прометея?
     Чому Прометей не розкаявся в допомозі людям?
     Яку людину ми можемо назвати Прометеєм?
     Чи відомі вам історичні особистості, які загинули за ідеї, за пошук істини, за бажання примножити людські пізнання?
2. Творча робота учнів.
·        Скласти асоціативні ланцюжки.
Прометей ─ … (гідність, велич, самопожертва, турбота про людство, непокора, вірність, сила духу…)
Вогонь Прометея  ─… (душа людини, високі цілі, прагнення перемоги…)
Серце Прометея ─ … (любов до людей, служіння людям, неспокій…)
·        Складання сенкану.
Прометей
Мужній, співчутливий
Страждає, мучиться, стверджує
Терпить муки заради ідеї
Герой
3.Слово вчителя.   Минають віки, тисячоліття, а Прометей продовжує жити – у віршах, поемах, крилатих виразах, живописі, в діяннях тих людей, які не шкодують своїх сил і здоровя заради інших. Образ Прометея – один із тих, який пережив свій час, до якого зверталися письменники, поети, художники, композитори не однієї історичної доби. За різних часів і в різних авторів образ Прометея набував певних рис характеру. Він був і хитромудрим царедворцем, який прагнув захопити владу в свої руки, і великим грішником, який порушив волю богів, гордим повстанцем, і легковірним мрійником. Кожна епоха створювала свого Прометея. Але Прометей завжди залишався великим гуманістом, чесним, порядним, здатним на самопожертву. Образ цього героя є невмирущим ідеалом самопожертви, співчуття, любові до людей, адже він готовий заради них прийняти найжорстокіші муки.
 Іскра незгасимого вогню Прометея палає в серці кожного, хто хоч раз, не рахуючись з власними справами, прийшов на допомогу ближньому; хто допоміг нужденним не задля реклами, а за покликом душі; хто витратив час і сили на облаштування рідного міста чи села; хто не побоявся підняти свій голос на захист справедливості та виступив проти беззаконня, нехтуючи погрозами і залякуваннями; хто творить красу просто заради того, щоб світ став хоч трішечки кращим … Хіба кожен з нас не здатен на це? Варто лише підтримувати ці іскорки людяності, не давати їм згаснути, живити своєю любов’ю, і їхнє сяйво розжене морок байдужості, хоча б навколо тебе. А в найменшій іскрі, як відомо, сховано велике полум’я.
Тож не потрібно ставати титаном чи богом, достатньо бути Людиною!
Чи не про це, зрештою, нагадують нам вічні образи світової літератури?

Домашнє завдання. Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Софокла. Прочитати уривки із трагедії Софокла «Антігона». Написати твір на тему «Моє слово про Прометея».

Список використаної  літератури:
1.      Зарубіжна література: підр. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Н.О.Півнюк, О.М.Чепурко, Т.Ф.Маленька. – К.: Освіта, 2008. – С.122-129.
2.     Зарубіжна література: Супутник учителя. 8 клас/ Автори-укладачі О.Давидова, М.Більчук. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – С.96.-111.
3.     Зарубіжна література за новою програмою: 8 кл. 1 семестр. Н.Жданова. – К.:Шкільний світ, 2008. – С.96-99.
4.     Чередник Л.А. Зарубіжна література. 8клас: Авторські уроки. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – С. 58-62.
5.     Безсмертна іскра Прометея. Творчий звіт наукового товариства Лебединського ЗНЗ І-ІІІ ст. №6 Сумської обл../ Всесвітня література в середніх навчальних закладах України, 2006. - №9. – С.27-36.
6.     Сутула О., Тригуб І. Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури. 8клас./Всесвітня література в середніх навчальних закладах України, 2008. - №1. – С.24-33.
7.     Ленська С.В. Образ Прометея у світовій літературі. Матеріали до уроку з вивчення між літературних зв’язків. /Всесвітня література в середніх навчальних закладах України, 2006. - №8. – С.47-52.
8.     Зарудня І.О. Щоб кожен учень міг висловити особисте ставлення до героя. / Всесвітня література в середніх навчальних закладах України, 2006. - №8. – С.37-40.
9.     Данилюк Т.В. Пилипяк С.В. Прометй – вічний образ світової літератури. Інтегрований урок. 8 клас. /Зарубіжна література в школах України, 2005. - №6. – С. 57-59.
10.                       Николайчук Л.Г. Урок розвитку мовлення. «Незгасний вогонь Прометея»/ Зарубіжна література в школах України, 2012. - №7-8. – С. 83-88.





Тема. Зображення романтики подорожей у романі Ж.Верна «Пятнадцятирічний капітан».
Мета: продемонструвати пафос романтики подорожей в романі; удосконалювати навички текстуального аналізу, “словесного малювання”; розвивати  навички читання, переказу та інтерпретації, аналізу  образів твору, логічне мислення; формувати комунікативну компетентність учнів; сприяти вихованню сміливості, відваги, порядності, шляхетності; розвивати творчий потенціал учнів.
Обладнання: мультимедійна презентація, географічна карта світу, малюнки учнів – ілюстрації до твору, фонозапис «Пісні про веселий вітер» І.Дунаєвського, репродукція картини І.Айвазовського «Дев’ятий вал», рекламні буклети відомих туристичних фірм або листівки із краєвидами екзотичних країн, картки із завданнями кросворду, картки із зображенням діаманта.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення заняття: урок-подорож.
Ключові слова уро­ку: пафос, мрія, романти­ка, пригода, фантастика.

                                                                             Боротися й шукати, знайти і не здаватись.
                                                                                                                                М. Теннісон
Хід уроку

 І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слайд №1

Звучить  «Пісня  про веселий вітер» І.Дунаєвського.
Слово вчителя. Видатний майстер пригодницьких романів Жуль Верн захопив нас розповіддю про подорож героїв його книги «Пятнадцятирічний капітан». Разом з ними ми пережили бурі в океані. Зустріч з китами, загибель членів команди вітрильника «Пілігрим», мандри вглиб Африки.
Ми були супутниками чудових героїв: Діка Сенда, Геркулеса, місіс Уелдон, Джека, кузена Бенедикта та інших. У кожного з них нам було чому повчитися. У Діка Сенда і Геркулеса – любові, відданості, відповідальності, сили волі, винахідливості. У місіс Уелдон – стійкості, енергійності, мудрості, доброті. У Джека – його невичерпній допитливості й щирості. Та й див дивакуватий вчений-ентомолог Бенедикт не міг не захопити нас своєю фантастичною відданістю науці, своїй справі. А разом усі вони підтвердили одну істину: будь-які труднощі можна подолати тільки спільними зусиллями.

Слайд №2
Учитель роздає учням рекламні буклети туристичних агентств, сторінки газет із рекламою туристичних фірм, сторінки журналів із краєвидами екзотичних країн, географічні карти.
Бесіда.
       Чи подобається вам подо­рожувати?
       Чим саме приваблюють вас подорожі?
       Які подорожі вам запам’яталися найбільше?
       Що людина зазвичай очікує від подорожі?
       Про що потрібно знати перед початком подорожі?
(Маршрут, тривалість, супутники...)
       Що є найважливішим для початку подорожі?
       Чи сподобалося вам подорожувати разом з командою «Пілігрима»?
ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
Слайд №3

Слово вчителя. Англійський поет Мьюфред Теннісон у поемі «Улісс» пише слова, які взято за епіграф до уроку. Ці слова пізніше викарбували на пам'ятнику дослідника півночі Роберта Скотта. Що ж вони означають? Це фраза - символ вірності своїм ці­лям та своїм принципам, це гасло справжніх мандрівни­ків.
 Сьогодні ми з вами вирушаємо у над­звичайну подорож, у якій нам знадобляться вірні друзі - знання, досвід, підтримка однодумців, гарний настрій та вдача. Подорожуючи, ми з'ясуємо, наскільки ці фак­тори допомагають у житті, у чому романтика пригод, чому так цікаво читати пригодницьку літературу. Роз­горніть ваші нотатки мандрівників (зошити) і запишіть дату початку подорожі, тему та гасло (епіграф). Підня­ти вітрило! Вирушаємо!
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Подорожують герої роману судном, що має кілька  щогл, оснащених прямими i косими вітрилами. Як воно називається? ( Шхуна-бриг « Пілігрим»)
Оберімо з-поміж ваших малюнків  ту шхуну , якою помандруємо. ( Виставка дитячих робіт).
Слайд №4
Завдання для учнів.
Щоб потрапити на борт корабля нам необхідно виконати завдання і отримати код-пропуск.
Установіть послідовність подій  І частини роману.
1.Ураган та його наслідки.
2.Загибель капітана Халла.
3. Шхуна-бриг “Пілігрим” вирушає у плавання.
4. У руках работоргівців.
5. Задум Негору та Гарріса.
6. Порятунок екіпажу “Вальдека”.
7. Дік Сенд – новий капітан судна.
8.Вимушена висадка на берег.
Код: 3627185
Нарешті, код розгадано. Ми на борту шхуни, всі прибори перевірено, по  карті обрали напрямок , можна вирушати в путь!
Звучить звук корабельного гонгу, шум моря.

У дорозі завжди відбуваються несподівані пригоди, зустрічі.
       Які пригоди, що сталися з героями Жуля Верна, вам запам’яталися найбільше?

  • Зупинка «Акторська майстерність».
Поки що команда «Пілігрима» дружна, весела, підібравши потерпілих із «Вальдека»,сподівається без проблем дістатися берегів рідної Каліфорнії. Та ось страшна сцена розігралася на очах пасажирів судна. Про це нам розповість сама місіс Уелдон, дружина власника «Пілігрима».

Слайд №5
Рольова гра. Учениця від імені героїні розповідає про пригоди на кораблі.
М і с і с  У е л д о н. Ми пливли на шхуні, усе було непогано, та раптом страшна сцена розігралась на наших очах, а ми були безсилі бодай щось зробити для порятунку команди: ні підпливти на шлюпці, щоб підібрати поранених, ні заступити судном шлях розлюченій тварині. І наш капітан Халл із командою навіки зникли в морській безодні. Коли ми підійшли до місця катастрофи, я упала навколішки, звівши руки до неба. Сама молилася і запросила всіх інших приєднатися до молитви за нещасних. Біля мене були мій маленький синочок Джек, ДікСенд, Нен, Том та інші пасажири. Усі повторювали молитву за мною. Я зрозуміла, що після цієї катастрофи наше становище на «Пілігримі» стало таким страшним, що наш порятунок залежав лише від Всевишнього. У нас тепер не було ні капітана, ні матросів. Судно перебувало серед безкраїх просторів Тихого океану, за сотні миль до найближчого берега. Та я вмить пригадала: вихід є. Адже ж серед нас Дік Сенд — молодий матрос, п’ятнадцятирічний юнак. Він тепер буде нашим капітаном. Його помічниками будуть п’ять негрів. Це гарні, хоробрі, сміливі люди, готові виконувати його накази. Я сподівалась, що в нас буде все гаразд. Я була впевнена — цей юнак урятує корабель і всіх нас.
Слайд №6
·         Зупинка «Морська».
       Герої Ж. Верна подорожують морем. Як називається твір, що описує морські пригоди?
( Мариністичний).
Художники, які працюють у такому напрямку, нази­ваються художниками-мариністами. Один із них - Іван Айвазовський. Його картину «Дев'ятий вал» можна вважати ілюстрацією до теми нашого уроку.
Доведіть це посиланням на текст.
Робота з текстом.
Слайд №7

    Виразне читання уривка (глава 12): «Того дня буря перетворилася на ураган. Скажений зюйд-вест мчав те­пер зі швидкістю дев'яносто миль на годину.
Так, це був справжній ураган, один із тих жахливих вітровіїв, що жбурляють на берег кораблі, зриваючи їх з якоря в порту, й руйнують навіть найміцніші будівлі на землі. Якщо важкі двадцятичотирьохсантиметрові гарма­ти скидає з лафетів, - таке сталося в Гваделупі 25 лип­ня 1825 року, - то можна собі уявити, як кидає судно, котре не має іншої точки опори, крім розбурханого моря! Та саме ця рухливість і рятує судно. Воно піддається шквальним поривам вітру, а коли ще й міцно збудоване, то його не розіб'ють найнесамовитіші удари хвиль».

Слайд №8

       Чи вдалося митцям передати дух урагану?
Проблемне запитання:
       Який твір справляє сильніше враження - уривок з твору Ж. Верна чи картина   І. Айвазовського?
Завдання для учнів.
Знайдіть на картині та у тексті художні деталі, які впливають на наші почуття, викликають образні асо­ціації.
IV. Засвоєння нових знань.
·         Зупинка «Нотатки»: словникова робота.
Слайд №9
 Прочитайте ще раз тему нашого уроку. Які слова вам незрозумілі або викликають запитання? (Пафос, ро­мантика). Без їх розуміння наша подорож буде безбарв­ною. Зробіть записи у своїх щоденниках пригод. (Запис у зошитах).

Пафос - емоційний, піднесений настрій.
Романтика - очікування чогось незвичайного серед буденного (незвичайні герої, незвичайні обставини).
Пригода - непередбачуваний, незвичайний випадок у житті.
Фантастика - дещо надумане, вигадане, нездійсненне.
Мрія - продукт уяви.

Завдання для учнів.
Слайд №10

Доберіть епітети до нових слів або утворіть словосполучення з ними. (Пафосний виступ, романтика подорожі, надзвичайна пригода, нездійснена мрія, фантастичний герой...).

V.  Узагальнення та систематизація знань.
Слайд №11


·         Зупинка «Творча».
Отже, тема подорожі була популярною в літературі віддавна. Спробуємо утворити намисто із творів, які ми вивчали протягом 5-6 класу на уроках світової літератури та позакласного читання, де домінує тема подорожі.

1.      Тема подорожей на світанку літератури - міфи стародавньої Греції.
2.      Тема подорожі у ви­вчених творах (Д. Дефо. «Пригоди Робінзона Крузо», Жуль Верн «П'ятнадцятирічний капітан»), у творах додаткового читання (Ж.Верн «Діти капітана Гранта»), у творах випереджального читання (Дж. Свіфт «Мандри Гуллівера»).
3.      Тема подорожей у кінематографі (екранізації творів Ж. Верна).
4.      Тема подорожей у сучасному кіномистецтві (фільм «Аліса в країні чудес», фільм «Пірати Карибського моря»).
Слайди №12-13

·         Зупинка «Географічна».
Щоб відтворити маршрут подорожі героїв твору, звернімося до географічної мапи.
«Мозковий штурм»: спільна пошуково-дослідницька діяльність мандрівників.


       Який маршрут очікувався?
        Яким шляхом пішли? Чому?
       Які природні катаклізми були причиною зміни маршруту? Підтверджуємо посиланнями на текст.
       Чому, на вашу думку, маршрут подорожі своїх героїв Ж.Верн проклав саме через Екваторіальну Африку?(Екваторіальна Африка була найменше вивченою. Для більшості сучасників Ж.Верна вона була «білою плямою», загадкою. Звичайно, письменник хотів познайомити людей із цим маловивченим континентом, розповісти про його природу, звичаї, проблеми).
       Які небезпеки чатували на мандрівників у внутрішніх областях Екваторіальної Африки? (Жаркі й вологі області, де лютує пропасниця; дикі тубільці, що з них деякі й досі людоїди; постійні війни між племенами; нарешті, недовіра работоргівців).
       Хто з героїв роману уособлює ідею автора про важ­ливість знань? (Кузен Бенедикт, Дік Сенд).
       Які відкриття для себе зробив кузен Бенедикт під час подорожі Африкою? Підтверджуємо посиланням на текст.
       Які тварини допомогли з'ясувати справжнє місце зна­ходження героїв? Підтверджуємо посиланням на текст.
       Які висновки можна зробити з нашого досліджен­ня під час подорожі?

Слайд №14

Висновок.
Дік Сенд не міг собі пробачити, що через брак знань не впорався зі своїми обов'язкам на кораблі». Отже, знань не буває багато, і часто у житті вони не тіль­ки економлять час, а й ряту­ють здоров'я та життя.

Слайд №15

·         Зупинка на пристані «Діамантове сяйво душі».
Бесіда.
       Знання - це дуже важ­ливо, але чи це основний ба­гаж для подорожі?
       Що важливіше взяти з собою в дорогу?
       Яку людину хотілося б бачити поряд з собою у складний час випробувань?
Слово вчителя. Життєві ви­пробування «відшліфовують» непіз­наний, неогранений діамант нашої душі до справжнього коштовного. Які риси допомагають нам «укоштовнити» нашу душу?

Слайд №16
«Мозковий штурм»: навколо ма­люнка діаманта учні надписують сло­ва, які визначають найкращі риси людської душі: безкорисливість, від­повідальність, надійність, терплячість, доброта, любов...
Діамантовий блиск нашої душі робить її коштовною не тільки для себе, а і для ін­ших.
Отже, подорож завершено.

VI. Підбиття підсумків.
Слайд №17

·         Зупинка «Інтелектуальна».  

Робота в групах. Розгадування кросворду.
По горизонталі:
1.      Як називали водоспад, до якого потрапив Дік Сенд? (Нтама)
2.      До якого океану випадково потрапили мандрівники? (Атлантичний)
3.      Яку річку туземці називали Кванго? (Конго)
4.      Які гори очікували побачити герої роману? (Анди)
5.      На якому континенті несподівано для себе опинилися пасажири «Пілігрима» (Африка)
6.      Якою країною, на думку мандрівників, вони подорожують? (Болівія)
7.      Куди обіцяв провести героїв Гарріс? (Атакама)
8.      Куди повинен був повернутися «Пілігрім»? (Сан-Франциско)









Слайд №18
Слово вчителя. Роман Жуля Верна закінчився щасливо: мандрівники повернулися додому, четверо негрів, що потрапили у рабство, містер Уелдон звільнив, Дік Сенд готувався стати капітаном на одному із кораблів, малий Джек розпочав тривалий шлях до науки та знань. Тож, прощаючись із романом, останнє слово надамо головному герою – п’ятнадцятирічному капітану Діку Сенду та спробуємо навчитися на його помилках.
·         Зупинка «Поради мандрівнику»
Завдання.
Написати поради людині, що потрапила в екстремальну ситуацію.

Памятка тому, хто хоче вижити
1.      Будь пильним!
2.      Не дозволяй малознайомим людям наближатися до життєво важливих речей, приладів, транспорту!
3.      Не довіряй незнайомцям! Спробуй перевірити, чи справді вони відверті з тобою!
4.      Прислухайся до власної інтуїції!!!

Слайд №19

Підсумкова бесіда.

       Найбільше надбання нашої подорожі - це...
       Подорожуючи, ми з'ясували...
       Романтика пригод - це...
       Пригодницька література захоплює, тому що...
       На цьому уроці я навчив­ся...
       На цьому уроці я дізнався...

Учні роблять висновок про значення подорожей, ве­лич знань та дружню підтримку у житті.

Домашнє завдання.
1.      Підготуватися до написання твору на тему «Дорослі» вчинки юного Діка Сенда».
2.      Намалювати ілюстрації до теми сьогоднішнього уроку.
3.      Написати текст реклами до роману “Пятнадцятирічний капітан”.






Література:
1.      Верн Ж. П'ятнадцятирічний капітан. – К., 1990
2.      П'ятнадцятирічний капітан. За романом Ж.Верна. – Харків., 2003
3.      Зарубіжна література: Підручник для 6 кл. загальноовіт. навч. закл./ Н. Півнюк, О.Чепурко, Н.Гребницька. – Київ: Освіта, 2006. – 256с.
4.      І.Григорєва. Романтика у тексті – романтика на уроці./Всесвітня література у сучасній школі, 2012.- №1-С.14-16.
5.      І.А.Хроменко. Система уроків з вивчення роману Ж.Верна “Пятнадцятирічний капітан”./ Зарубіжна література в школах України, 2007.- №7-С.25-40.


Тема. Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса.
Мета: розкрити причини всесвітньої популярності творів про Шерлока Холмса; перевірити знання і розуміння учнями твору письменника; розвивати усне мовлення учнів, логічне і образне мислення семикласників, вміння аргументовано висловлювати свою думку, використовуючи цитатний матеріал; розширити читацьку ерудицію школярів; виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до інтелектуальних загадок; розвивати почуття товариськості, відповідальності.
Обладнання: ілюстрації до творів про Шерлока Холмса, музичні уривки з кінофільмів «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» ( музика Володимира Дашкевича), мультимедійні слайди, ПК проектор, картки із завданнями і запитаннями для команд, зведена таблиця для фіксації результатів конкурсу.
Ніякі детективи не можуть зрівнятися
у популярності з детективами Конан Дойля,
 і варто визнати, що він цілком
заслужив популярність уже одним
тим, що вигадав Шерлока Холмса.
Сомерсет Моем
Шерлок Холмс – це людина,
 яка ніколи не жила, але яка і ніколи не помре.
Орсон Уеллс
Хід уроку
І.  Підготовка до сприйняття навчальної теми
1.      Вступне слово вчителя.
В історії літератури є образи, котрі ніколи не вмирають. Вони завжди цікаві людству. Читачі захоплюються ними, прагнуть наслідувати їх і знову й знову повертаються до них. Одним із таким образів, який сприймається як цілком реальна особа, є Шерлок Холмс, славетний детектив, створений уявою англійського письменника Артура Конан Дойля. За мотивами оповідань А.Конан Дойля створено десятки фільмів, в Англії є навіть музей Шерлока Холмса, розташований у Лондоні на Бейкер-стріт, де, за задумом митця, жив детектив разом зі своїм другом доктором Ватсоном. І популярність цього сищика не згасає ось уже понад сто років. У чому ж секрет слави Шерлока Холмса? Чому твори про нього хочеться читати і перечитувати? .. У чому полягає актуальність творчості А. Конан Дойля для наших днів?.. На ці запитання ми дамо відповідь наприкінці нашого уроку.
ІІ. Оголошення теми, епіграфів уроку
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
1.      Рольова гра «Англійський клуб».
Звучить музика з кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона». Під музику виходять «джентльмени». У них на голові циліндри, на шиї – краватки-метелики й білі кашне. Вони займають місця в «англійському клубі».
1 джентльмен. Панове, вже кілька років ми, прихильники Шерлока Холмса, об’єдналися в нашому англійському клубі, а чи знаєте ви, скільки років нашому улюбленому героєві?
2 джентльмен. Це зовсім просто підрахувати. Якщо Шерлок Холмс зявився вперше у 1888 році, то зараз йому виповнюється сто двадцять чотири роки.
3 джентльмен.  Джентельмени! А чи знаєте ви, що Шерлок Холмс є одним з найпопулярніших героїв світу. Ще за життя Конан Дойля почали зявлятися автори, які писали свої твори про пригоди цього сищика. Оповідання про Шерлока Холмса створювали і син Конан Дойля Адріан Конан Дойл, відомі письменники-детективісти Еллері Квін, Стівен Кінг, Рекс Стаут і навіть президент США Франклін Рузвельт!
4 джентльмен. Так, панове, шанувальники Шерлока Холмса почали створювати меморіальні музеї сперечатись, де жив детектив, навіть відзначати його дні народження!
5 джентльмен. А у 1990 році в Лондоні відкрили музей Шерлока Холмса. Він розташований у будинку №221-б на Бейкер-стріт, між номерами 237 і 239. У час написання історій про Шерлока Холмса будинку під таким номером не існувало, а зявився він лише в 1934 році, коли Міжнародне товариство імені Шерлока Холмса викупило будинок №238 і перейменувало його у № 221-б.
6 джентльмен. Джентельмени! А чи відомо вам, що твори про Шерлока Холмса є найбільш екранізовані у світі. На сьогодні нараховують близько 210 кінофільмів за участю великого сищика. Найуспішнішими вважають англійський та радянський телесеріали. «Собаку  Баскервілів» переносили на кіноекран 19 разів. Самого ж Шерлока Холмса в кіно зіграли 117 акторів.
7 джентльмен. Панове, а чи знаєте ви, що всесвітнє товариство шанувальників Шерлока Холмса виникло в Англії ще за життя Конан Дойля, на початку ХХст. Пізніше такі клуби зявилися в багатьох країнах. Входить до товариства і  актор Василь Ліванов, який зіграв роль Холмса в кіносеріалі Ігоря Масленікова. Актору навіть не потрібно платити членські внески. Його внесок в організацію полягає в тому, що він найкраще втілив на екрані детектива-генія. За це сама англійська королева Єлизавета ІІ нагородила його орденом Британської імперії.
1 джентльмен. Між іншим, англійська королева також є членом цього клубу. Вона і внески платить, і книги Конан Дойля перевидає. На клубні зустрічі, на жаль, не приїжджає, однак завжди присилає туди свого особистого помічника.
2 джентельмен. До речі! Чи знаєте ви, панове, хтось допитливий підрахував, що 52 висловлення Холмса стали афоризмами й увійшли в повсякденне життя англійців. Найвідоміший з них : «Ця справа на три люльки, Ватсоне!»
3 джентльмен. А скільки анекдотів про знаменитого сищика гуляє світом! Чапаєв зі Штірлицем відпочивають…
4 джентльмен. Шановні! А чи відомо вам, що 16 жовтня 2002 року містер Шерлок Холмс прийнятий  у  члени Британського королівського товариства хімії. Зазвичай такої честі удостоюються здебільшого лауреати Нобелівської премії. Генеральний секретар суспільства товариства Девід Джакарді, коментуючи рішення про прийом до товариства великого сищика, заявив: «Це була велика людина, яка використовувала свій ясний розум, відвагу і досягнення науки в боротьбі зі злом».
5 джентльмен. Панове, у Лондоні, Москві, Майрингені (Швейцарія) встановлено пам’ятники Шерлоку Холмсу, постійно видаються марки, сувеніри з його зображенням.
6 джентльмен.  Шерлок Холмс настільки популярний, що став об’єктом літературних пародій. Так, наприклад, Брет Гарт створив «Пригоду з украденим портсигаром», Марк Твен – «Пригоду з подвійним прицілом», О.Генрі – «Пригоди Шемрока Джолнса» і «нишпорки», Джеймс Барі – «Пригоди двох співавторів».
7 джентльмен. То ж хіба можна сумніватися в існуванні Шерлока Холмса?! У Холмса є багато прихильників в усіх країнах світу. Доказом цього є наш клуб, де зібралися знавці детективу, шанувальники таланту Конан Дойля.
2.      Слово вчителя.
Відомий американський актор і режисер Орсон Уеллс сказав: «Шерлок Холмс – це людина, яка ніколи не жила, але яка і ніколи не помре.» Якщо з другою частиною цього твердження погодиться кожен, то в правдивість слів «людина, яка ніколи не жила», − вперто не бажали вірити чимало сучасників Артура Конан Дойля. Заповзяті, практичні англійці не могли не скористатися вірою людей в існування реального Шерлока Холмса і відкрили в Лондоні, на Бейкер-стріт, музей, куди і досі надходять листи, адресовані літературному героєві.
3.      Віртуальна екскурсія «Музей на Бейкер-стріт». (Презентація індивідуального домашнього завдання).
Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття у Лондоні, на вулиці Бейкер-стріт не було будинку 221-б. Зараз такий будинок існує, й у ньому розташований музей Шерлока Холмса. На цей будинок вікторіанського стилю, побудований в 1815 році, під час урочистої церемонії 1954 року було прикріплено дошку з написом: « Тут з 1881 до 1903 року жив і працював славетний приватний детектив Шерлок Холмс».
Ті, хто бажає відвідати музей Шерлока Холмса у Лондоні, доїжджають до станції метро «Бейкер-стріт». І нехай не дивуються, якщо до них підійде високий джентльмен і простягне свою візитну картку з прізвищем Холмс. Просто вас запрошують відвідати легендарний будинок під номером 221-б.
Якщо постукати в двері, то можна в супроводі «місіс Хадсон» оглянути квартиру відомого детектива, побувати у його вітальні, посидіти в кріслі перед каміном і сфотографуватися, ознайомитися з предметами побуту Шерлока Холмса (наприклад, люлькою, скрипкою або обладнанням для хімічних дослідів) і придбати сувеніри.
Музей, присвячений життю Шерлока Холмса,  цілком відповідає опису, взятому з творів Конан Дойля. Тут було знято багато фільмів за його творами.
А от і знаменита вітальня на Бейкер-стріт. Камін, крісла, реторти для хімічних дослідів, люлька  в цебрі для вугілля, відмички, лупа…
Сімнадцять сходинок ведуть з першого поверху до кабінету на другому, де працювали Холмс і Ватсон. Поряд з кабінетом, в задній кімнаті, містилася спальня. У кімнаті доктора Ватсона можна ознайомитися з літературою, картинами того часу, а посеред помешкання місіс Хадсон стоїть бронзовий бюст Холмса. В цьому приміщенні можна побачити частину кореспонденції містера Холмса, а також листи, які й досі надходять на його імя.
У ресторані «Місіс Хадсон» на першому поверсі можна спробувати смачні вікторіанські страви, а з 15.00 до 17.30. вас запросять на пообідній чай. Поруч знаходиться магазин сувенірів, у якому продають люльки, брелоки, листівки, наручники, модель кеба, погруддя великого сищика і … порцелянові фігурки героїв у вигляді перечниці та сільнички «Холмс і Ватсон».
Хоч до якої категорії ви належить, екскурсія в музей, безумовно, запам’ятається назавжди. Зробіть запис в Книзі відвідувачів, сфотографуйте все, що вам сподобається  (покоївка із задоволенням вам допоможе), а додому ви можете дістатися двоколісним екіпажем!
4.      Слово вчителя.
А чи знаєте ви, що за кількістю екранізацій Холмс і Ватсон потрапили в Книгу рекордів Гінесса? Роль великого детектива виконували більше 100 акторів (причому один із них – Сем Робінсон – Чорношкірий)?
5.      Презентація індивідуального проекту «Екранізація творів про Шерлока Холмса».
Екранізація творів про Шерлока Холмса
  Перший фільм “Шерлок Холмс дивується” був знятий Томасом Едісоном у 1900 році та йшов 30 секунд. Пізніше був знятий фільм за пєсою Вільяма Джіллета, але плівка не збереглася.
  Доктор Ватсон уперше зявився в 1906 році в американському фільмі “Шерлок Холмс і загадка великого убивства”.
  У 1927 році на екранах зявився звуковий фільм “Сер Артур Конан Дойль”, де письменник сам розповідає про свої книги за участю Шерлока Холмса.
Американська класика: Безіл Ретбоун
  Перший в історії кінематографа вдалий дует – американські актори Безіл Ретбоун і Найджел Брюс, за участю яких було знято 14 картин.
  Для американців Безіл Ретбоун в ролі Шерлока Холмса означає приблизно те ж , що для нас Василь Ліванов. Це , по суті , перша яскрава поява геніально сищика на екранах . Його образ досить близький до літературного першоджерела .
         Шерлок у виконанні Ретбоун спокійний і скритний , але при цьому енергійний і сповнений ентузіазму.
Класичний Шерлок Холмс: Джереммі Бретт
  Грандіозною ерою в холмсіанському кінематографі стали фільми ( 40 серій) із Джеремі Бреттом у ролі Шерлока Холмса і Девідом Берком.
  Джеремі Бретта прийнято вважати одним з найяскравіших втілень Шерлока Холмса на екрані.
  Зовні Джереммі Бретт неймовірно схожий на персонажа Конан Дойля:  високий і худий, з гострим, пронизливим поглядом, тонким орлиним  носом. Бретт неймовірно гармонійний в цій ролі. Не дивно, що саме  британцям вдалося так точно перенести на екран образ  найвідомішого сищика в світі.
Знайомий Шерлок: Василь Ліванов
  Утім, ми знаємо, що найкращий Холмс у світі – це, звичайно ж, Василь Ліванов, а найчарівніший Ватсон – Віталій Соломін.
  Унікальний тембр голосу та яскрава зовнішність зробили “нашого” Шерлока Холмса не похожим на інших.
  У вітчизняній екранізації Василь Ліванов постає перед нами в образі інтелігентного, спокійного, розважливого і в той же час енергійного і дотепного Холмса. Він, як і літературний Шерлок, курить трубку, грає на скрипці і проводить хімічні досліди. Цього персонажа ми знаємо з дитинства.
Шерлок Холмс у спідниці: Катерина Васільєва
  Хто казав, що розслідування злочину - не жіноча справа? Чарівна Катерина Васільєва постає перед нами в образі Шерлі Холмс, іронічна та елегантна співробітниця відомого детективного агентства.
Комедійний Шерлок Холмс: Майкл Кейн
  Невдаха, п'яниця і бабій - ось вже, дійсно, несподівана характеристика для Шерлока Холмса! Але буває й таке. Майкл Кейн постає перед нами в образі бездарного актора, якого наймає доктор Ватсон, для виконання ролі Холмса. Смішний горе-сищик нічого не розуміє в дедуктивному методі, але в підсумку виявляється цілком в змозі розкривати  заплутані злочини.
Зрілий Холмс: Крістофер Лі
  Крістофер Лі неодноразово з'являвся у фільмах про Шерлока Холмса як в ролі самого геніального сищика, так і в ролі його брата, Майкрофта.
  Варто відзначити, що граючи легендарного сищика в картині «Шерлок Холмс: Подія біля водоспаду Вікторія», Крістоферу Лі було вже 70 років. Це, безумовно, наймудріший Шерлок Холмс в історії кіно. Він спокійний, задумливий, небагатослівний і самодостатній.
Шерлок-провакатор: Роберт Дауні, молодший
  Роберт Дауні молодший зовні зовсім не схожий на персонажа з книг Конан Дойля. Але за характером і навичками його Холмс в чомусь схожий з літературним героєм.
  Гаю Річі вдалося зняти зухвалий, яскравий і динамічний фільм, у головному героєві якого втілюється розсудливий геніальний сищик і нестриманий бунтар. У результаті ми отримали неймовірно харизматичного і абсолютно нового Шерлока Холмса, від якого  неможливо відірвати погляд.
Сучасний Шерлок Холмс: Бенедикт Камбербетч
  Він молодий і зухвалий , сповнений енергії та ентузіазму. Він - Шерлок Холмс у виконанні Бенедикта Камбербетч . Творці серіалу перенесли легендарного сищика у ХХІ століття .
  Він активно використовує сучасні технології , пише SMS , користується Інтернетом, у нього навіть є свій сайт. Замість традиційної курильної трубки - антинікотиновий пластир , замість класичної кепки - стильний шарф.
Шерлок Холмс у Нью-Йорку: Джонні Лі Міллер
  Шерлок Холмс у виконанні Джоні Лі Міллера постає перед нами в несподіваному образі. Творці серіалу не побоялися зробити легендарного сищика колишнім наркоманом , що живуть в Нью -Йорку.
  Це, мабуть , самий «земний» Шерлок . Він нерідко помиляється , піддається впливу емоцій, не спить ночами. При всьому при цьому, він все ж залишається тим самим геніальним сищиком з книг Конан Дойля.
Новий російський Шерлок Холмс: Ігор Петренко
  Цього року нам належить познайомитися з ще одним втіленням Шерлока Холмса, на цей раз російським. Роль великого сищика на себе приміряє тридцятип'ятирічний Ігор Петренко.
  Поки складно щось сказати про те, в якому образі постане перед нами новий Холмс, крім того, що він молодий, курить цигарки замість трубки і проживає за відомою адресою, Бейкер-стріт, 221-б.

6.      Висновок  про всесвітню популярність Шерлока Холмса.
IV. Застосування знань, умінь, навичок
1.      Слово вчителя.
      У 1928 році в Лондоні заснували агентство  «Клуб детективів» (або «Клуб сищиків»). Його засновником став відомий детективний письменник Ентоні Берклі Кокс.  Цей клуб мав прихильників у різних країнах світу. Найцікавішим було те, що при вступі у клуб від його майбутніх членів вимагали урочистої обіцянки, згідно з якою герої їхніх творів – сищики, будуть чесно і старанно розслідувати злочини, не опираючись на жіночу інтуїцію, потаємні сили, передбачування.
      А чому б і нам не уявити, що це агентство вирішило відкрити свій філіал у нашій школі? Єдиною вимогою до конкурсантів є добре знання оповідань про Шерлока Холмса, а також спостережливість, уважність і звичайно, вміння логічно мислити, використовуючи метод дедукції.
2.      Літературна гра-вікторина.
Учні класу,  об’єднані у чотири команди, відповідають на поставлені запитання.
·         Інтелектуальна розминка.
Запитання для першої команди
        За розкриття яких злочинів брався Шерлок Холмс?
        Що було написано у старому рукописі?
        Що змусило лікаря Мортимера звернутися до детектива?
        Що означали літери «Ч.К.Л.» на ціпку?
        Назвіть прізвище слуги дому Баскервілів?
        Скільки черевиків пропало у Генрі Баскервіля?
Запитання для другої  команди
        Якої породи був собака у лікаря Мортимера?
        Як дівчина втекла з будинку Гуго Баскервіля?
        Де жив Генрі Баскервіль до приїзду у Лондон?
        Яка професія була у Степлтона?
        Хто відправив листа Генрі Баскервілю?
        Хто був прототипом Шерлока Холмса?
Запитання для третьої команди
        Назвіть адресу, за якою мешкали Шерлок Холмс і доктор Ватсон.
        З якої газети були вирізані слова в листі до Генрі Баскервіля?
        Назвіть імя чоловіка, який слідкував за сером Генрі та лікарем Мортимером.
        Хто переховувався на болоті поблизу маєтку Баскервілів?
        Хто був прототипом доктора Ватсона?
        Як називається метод, яким користувався Шерлок Холмс у розкритті злочинів?
Запитання для четвертої команди
        Яким століттям був датований рукопис родини Баскервілів?
        Куди збирався відїхати Чарльз Баскервіль за порадою лікаря Мортимера?
        Які захоплення мав Шерлок Холмс?
        Хто змусив Лору Лайонс написати серу Чарльзу листа?
        Чому Степлтон не довів задуману справу: знищення Генрі Баскервіля у Лондоні -  до кінця?
        Яку професію по закінченні Единбурзького університету отримав Конан Дойл?

·         «Крамниця літературних термінів».
Учні мають вибрати (купити) серед поданих на картках ознак детективного твору лише правильні.
        В основі сюжету загадковий злочин, який важко розкрити.
        Зі злочинцем читач зустрічається лише тоді, коли його викрили.
        Злочинець – сам сищик.
        У творі обов’язково має бути лінія кохання.
        Злочинець має бути виявлений дедуктивним методом – за допомогою логічних умовиводів, а не завдяки випадку, збігу.
        Завдання детектива полягає в тому, щоб зібрати докази, що послужать ключем до розгадки й у кінцевому результаті вкажуть на того, хто учинив цей злочин.
·         «Літературний спринт».
Умови конкурсу: хто швидше і правильніше розмістить події у хронологічному порядку.
А Смерть Селдена.
Б Знайомство з сером Генрі Баскервілем.
В  Прокляття більше не існує.
Г  Таємниця дворецького Беррімора.
Д  Остання засідка.
Е  Загибель Степлтона на болоті.
     Є  Легенда про собаку Баскервілів
     Ж  Візит доктора Мортімера.
( Візит доктора Мортімера. Легенда про собаку Баскервілів. Знайомство з сером Генрі Баскервілем. Таємниця дворецького Беррімора. Смерть Селдена. Остання засідка. Загибель Степлтона на болоті. Прокляття більше не існує.)
·         «Упізнай героя».
Учасники зачитують портретні характеристики  героїв, яких вони повинні впізнати.
        « Той виявився невеликим, але дуже міцним, жвавим чоловіком років тридцяти, з темними очима й густими чорними бровами на енергійному обличчі, яке мало задеркуватий вираз. Одягнений він був у твідовий, з червонястим полиском костюм, а його засмагла шкіра свідчила про те, що більшу частину часу він проводить просто неба. Проте твердий погляд і спокійна впевненість у поводженні виказували в ньому джентльмена.» (Сер Генрі Баскервіль.)
        «Це був невисокий на зріст худорлявий блондин років тридцяти-сорока, з трохи набундюченим виразом чисто виголеного обличчя з вузьким підборіддям, одягнений у сірий костюм і з солом’яним капелюхом на голові. Через плече у нього висіла бляшана коробка для збирання гербарію, в руці він тримав зелений сачок на метеликів.» (Степлтон.)
        «Це був дуже високий на зріст, худорлявий чоловік з довгим, схожим на пташиний дзьоб носом, що стирчав між гострих сірих і вузько посаджених очей, які яскраво блищали за скельцями окулярів у золотій оправі. Одягнений він був так, як і належить людям його професії, але досить неохайно: в ношений сюртук і потерті штани. Хоч і молодий, але уже зсутуленою спиною, він ішов, похиливши голову впред і всім своїм виглядом випромінюючи доброзичливість…»  ( Мортімер.)
        «Жінка, яка наближалася до мене, вражала вродою, і врода її була з тих, що зустрічаються надзвичайно рідко…вона ж була темніша за всіх тих брюнеток, яких мені траплялося бачити в Англії, а ще струнка, елегантна й висока на зріст. Гордовиті, тонкі риси обличчя були такі правильні, що воно могло б здатися холодним, якби не чутливий рот і гострий погляд прекрасних темних очей.» (Міс Степлтон.)
·         «Кому належать ці речі?»
Учасникам пропонується набір речей. Вони мають визначити, кому з літературних персонажів А.Конан Дойля вони належать А також пояснити, яке вони мають значення для розуміння образів.
        Скрипка, картотека, хімічні реактиви, люлька. ( Ці речі належать Шерлоку Холмсу. На скрипці він гарно грав. Картотека допомагала йому в його розслідуваннях, там він записував усі відомості про злочини, які розслідував. Хімічні реактиви слугували йому для дослідів. Люльку він палив, коли обдумував ту чи іншу справу.)
        Старий і новий черевики. (Ці черевики належать серу Генрі Баскервілю. У нього вкрали в готелі новий черевик. Так Степлтон хотів нацькувати на нього свого страшного собаку. Коли справа не вийшла (новий черевик для цього не підходив), Степлтон вкрав старий черевик сера Генрі. Ці вкрадені речі свідчать про заплановане вбивство.)
        Баночка з фосфором, сачок для ловлення метеликів, бляшана коробка для збирання гербарію. (Ці речі належать Степлтону.)
        Свічка, тарілка з вівсяною кашею. ( Ці речі належать Беррімору.)
        Ціпок,окуляри, манускрипт. ( Ці речі належать доктору Мортімеру.)
·           «Детектив йде по слідах…».
Учасникам потрібно за 5 секунд проявити свою кмітливість, ерудицію, гумор.
        В одній країні спеціальною міркою вимірюють стопу ноги. Кого розшукували в цій країні?  (Попелюшку.)
        Проста «працівниця» сільського господарства створює виріб з коштовного металу. Її господарі— літнє подружжя— починають випробовувати його на міцність. Несподівано з’являється незнайома і розбиває скарб. Як вона це зробила? («Курочка-ряба», Мишка.)
        Фермер виростив на ділянці рекордний врожай. Для того, щоб зібрати «врожай», він запросив ще п’ять помічників. Хто вони? Яких? («Ріпка»; баба, онучка, собака, кицька, мишка.)
        Одна вельможна пані за допомогою спеціального приладу з’ясовує місце знаходження своєї родички і завдає їй смерті за допомогою фрукту. Померлу поміщають в кришталеву труну. Але, на щастя, вона оживає, після поцілунку свого нареченого. Як звуть нареченого героїні? (Єлисей. Казка О. Пушкіна «Казка про мертву царівну і сімох богатирів».)
·         «Наслідуємо Леграна».
Потрібно розшифрувати таємну головоломку.
Терміново потрібна ваша допомога! Слідчий нашої прокуратури— оригінал. Дивіться самі: ось які записки він додав до «справи».

     1. Хидур акліпс.                                          2. Акчіртс авяртсіп.
     (Це анаграма: Спілка рудих)                (Це анаграма: Пістрява стрічка)
  • Творчий конкурс. «Анекдот про Шерлока Холмса»
Учасники розповідають один анекдот про Шерлока Холмса.
V. Узагальнення. Підбиття підсумків.
1. Слово вчителя.
        На цьому наша зустріч зі славетним детективним дуетом закінчена, але тільки на сьогоднішньому уроці. Сподіваюся що вона послужить поштовхом для подальшого вашого знайомства з творами Конан Дойля.
        Популярність всесвітньо відомого генія сищика, джентельмена Шерлока Холмса надзвичайно велика. У 1975 році йому присвоїли звання почесного доктора Колорадського державного університету. Його вважали не літературним персонажем, а реальною людиною. У Лондоні є платний секретар, в обов’язки якого входить відповідати на велику кількість листів, адресованих Шерлоку Холмсу і доктору Ватсону. Ці листи йдуть на Бейкер-стріт, куди «поселив» свого героя Артур Конан Дойл. Люди пишуть Шерлоку Холмсу, очікуючи на допомогу, шукаючи порятунку. Хіба це не є найкращим свідченням безсмертної слави Артура Конан Дойля.
       Дослідник творчості Конан Дойля, Пірсон, писав: «Шерлок Холмс – це той, ким хоче бути кожна людина, він ніби той лицар, який рятує знедолених і бореться проти зла, жорстокості, несправедливості». Холмс і доктор Ватсон – сміливі, розумні, вірні, справедливі. Вони – справжні джентльмени і надійні друзі. А отже, перед нами прекрасні приклади для наслідування.
Підсумкова бесіда.
        Як ви думаєте, що більшою мірою керує Шерлоком Холмсом під час його розслідувань: прагнення встановити істину, покарати винного чи бажання перевірити свої інтелектуальні здібності, ефективність дедуктивного методу?
        У чому, на вашу думку, секрет популярності творів про Шерлока Холмса?
        У чому повчальність образу Шерлока Холмса?
VI. Оцінка діяльності учнів.
VII. Домашнє завдання.
Прочитати оповідання А.Конан Дойля «Пістрява стрічка» і «Спілка рудих».
Виходячи з того, якими ви уявляєте героїв твору, зробіть рекламу дедуктивному дуету .
Намалювати «детективний» натюрморт.





























Т

Комментариев нет:

Отправить комментарий